Jak zostać coachem? Jaką szkołę wybrać? Czy akredytacja jest potrzebna?

By 7 września 2017Baza Wiedzy

Lilianna Kupaj dyrektor zarządzający Szkoła Coachingu Lilianna Kupaj wyjaśnia, jak zostać akredytowanym coachem, czym kierować się przy wyborze szkoły coachingu, kursu coachingowego lub studiów podyplomowych z dziedziny coachingu.

Szkoła Coachingu, Kurs coachingowy, Studia podyplomowe, a może inne szkolenie? Którą z tych opcji wybrać, jeśli chce się zostać Coachem? Co to jest akredytacja coachingowa? Czy lepiej wybrać akredytację polską, czy zagraniczną? Czy jest ona w ogóle potrzebna Coachowi?

Na te pytania odpowiada Lilianna Kupaj- Coach Master Trainer ICI, Akredytowany Coach Superwizor IC, Trenerka i Wykładowca Akademicki, która coachingową wiedzę i doświadczenie zdobywa nieustająco od 11 lat.

Przy dokonaniu wyboru odpowiedniej dla Ciebie Szkoły Coachingu, zwróć uwagę na następujące aspekty:

  1. Program szkolenia
  2. Wykładowcy – kim są i jakie mają doświadczenie
  3. Czy bezpośrednio po kursie otrzymasz akredytację

Program:

Ważne żeby program szkolenia był skierowany na zdobywanie przez kursantów kluczowych kompetencji coachingowych, takich jak budowanie relacji z klientem, utworzenie profesjonalnej relacji z uwzględnieniem kontraktu coachingowego, komunikacja coachingowa, słuchanie głębokie, czy obecność coachingowa. Zwróć uwagę na proponowane w ramach kursu, narzędzia i techniki – czy znajdziesz w kursie narzędzia do pracy z tożsamością klienta, głębokimi emocjami, przekonaniami. To bardzo ważny aspekt, a często pomijany w różnorakich programach coachingowych. Warto zwrócić również uwagę na modele, proponowane w ramach kursu. Najbardziej powszechnymi modelami z dziedziny coachingu, które trzeba znać są Model Diltsa, GROW, lub EI Coach. Kolejną ważną kwestią jest obecność w programie zagadnień związanych z etyką zawodu coacha. Warto wiedzieć np., co zrobić kiedy w trakcie sesji klient przyzna się coachowi do dokonania przestępstwa, bądź ma zamiar je wykonać.

Wykładowcy:

Ten temat ma niebagatelne znaczenie w wyborze Szkoły Coachingu. To wykładowca – trener będzie osobą która nauczy Cię pracować z Twoimi klientami. Często jest więc, najważniejszą osobą w początkowej karierze coachingowej. Aby nauczył Cię metody coachingowej rzetelnie i zgodnie z obowiązującymi światowymi standardami, musi posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zawodzie. Zwróć uwagę na staż jego pracy jako coacha, trenera i wykładowcy. Sprawdź jakie posiada akredytacje, które są potwierdzeniem jego profesjonalizmu. Zobacz, też jaki jest jego stopień akredytacji, najwyższy z poziomów zazwyczaj zawiera w nazwie słowo Master.

Akredytacja:

Akredytacja coachingowa jest zewnętrznym potwierdzeniem, że coach jest kompetentny do wykonywania swojego zawodu. Po otrzymaniu akredytacji, znacząco wzrasta prestiż coacha, a także poprawia się jego wizerunek w oczach klientów. Warto posiadać akredytację coachingową, zwłaszcza międzynarodową, w przypadku chęci podjęcia pracy za granicą. Jest kilka głównych stowarzyszeń, które akredytują coachów: ICF, ICI, IC, ICC. W wyborze Szkoły Coachingu zwróć uwagę, czy po ukończeniu kursu od razu, bezpośrednio staniesz się akredytowanym coachem, czy pomimo ukończenia kursu o akredytację będziesz musiał starać się sam. Pamiętaj, że procedury uzyskania akredytacji są skomplikowane, dlatego najwygodniej wybrać Szkołę, która posiada uprawnienia do samodzielnego akredytowania swoich klientów, po ukończonym kursie.